Microchip Technology MASMBJ17CA
Part No.:
MASMBJ17CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ17CA.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ17CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ17CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ17CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ17CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ17CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ17CA pin diagram, MASMBJ17CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ17CA MASMBJ17CAE3
Part Number MASMBJ17CA MASMBJ17CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.7A 21.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)