Microchip Technology MASMBJ18CAE3
Part No.:
MASMBJ18CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ18CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ18CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ18CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ18CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ18CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ18CAE3.
Image MASMBJ18CAE3
Part Number MASMBJ18CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)