Microchip Technology MASMBJ20CAE3
Part No.:
MASMBJ20CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ20CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ20CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ20CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ20CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ20CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ20CAE3.
Image MASMBJ20CAE3
Part Number MASMBJ20CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)