Microchip Technology MASMBJ26CA
Part No.:
MASMBJ26CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ26CA.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ26CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ26CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ26CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ26CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ26CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ26CA pin diagram, MASMBJ26CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ26CA MASMBJ26CAE3
Part Number MASMBJ26CA MASMBJ26CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.2A 14.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)