Microchip Technology MASMBJ30CAE3
Part No.:
MASMBJ30CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ30CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ30CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ30CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ30CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ30CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ30CAE3.
Image MASMBJ30CAE3
Part Number MASMBJ30CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)