Microchip Technology MASMBJ33CA
Part No.:
MASMBJ33CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ33CA.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ33CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ33CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ33CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ33CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ33CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ33CA pin diagram, MASMBJ33CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ33CA MASMBJ33CAE3
Part Number MASMBJ33CA MASMBJ33CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.3A 11.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)