Microchip Technology MASMBJ36CAE3
Part No.:
MASMBJ36CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ36CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ36CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ36CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ36CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ36CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ36CAE3.
Image MASMBJ36CAE3
Part Number MASMBJ36CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)