Microchip Technology MASMBJ43CA
Part No.:
MASMBJ43CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ43CA.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBJ
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ43CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ43CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ43CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ43CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ43CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ43CA pin diagram, MASMBJ43CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ43CA MASMBJ43CAE3
Part Number MASMBJ43CA MASMBJ43CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.6A 8.6A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)