Microchip Technology MASMBJ45CAE3
Part No.:
MASMBJ45CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ45CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ45CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ45CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ45CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ45CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ45CAE3.
Image MASMBJ45CAE3
Part Number MASMBJ45CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)