Microchip Technology MASMBJ51CA
Part No.:
MASMBJ51CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ51CA.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ51CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ51CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ51CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ51CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ51CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ51CA pin diagram, MASMBJ51CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ51CA MASMBJ51CAE3
Part Number MASMBJ51CA MASMBJ51CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.3A 7.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)