Microchip Technology MASMBJ54CAE3
Part No.:
MASMBJ54CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ54CAE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ54CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ54CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ54CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ54CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ54CAE3.
Image MASMBJ54CAE3
Part Number MASMBJ54CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)