Microchip Technology MASMBJ58CAE3
Part No.:
MASMBJ58CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ58CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ58CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ58CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ58CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ58CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ58CAE3.
Image MASMBJ58CAE3
Part Number MASMBJ58CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.4A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)