Microchip Technology MASMBJ60AE3
Part No.:
MASMBJ60AE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ60AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ60AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ60AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ60AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ60AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ60AE3.
Image MASMBJ60AE3
Part Number MASMBJ60AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)