Microchip Technology MASMBJ60CA
Part No.:
MASMBJ60CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ60CA.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ60CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ60CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ60CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ60CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ60CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ60CA pin diagram, MASMBJ60CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ60CA MASMBJ60CAE3
Part Number MASMBJ60CA MASMBJ60CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A 6.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)