Microchip Technology MASMBJ64CAE3
Part No.:
MASMBJ64CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ64CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ64CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ64CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ64CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ64CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ64CAE3.
Image MASMBJ64CAE3
Part Number MASMBJ64CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)