Microchip Technology MASMBJ6.5AE3
Part No.:
MASMBJ6.5AE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ6.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ6.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ6.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ6.5AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ6.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ6.5AE3.
Image MASMBJ6.0A MASMBJ6.0AE3 MASMBJ6.5A MASMBJ6.5AE3 MASMBJ60A
Part Number MASMBJ6.0A MASMBJ6.0AE3 MASMBJ6.5A MASMBJ6.5AE3 MASMBJ60A
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6V 6V 6.5V 6.5V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 6.67V 6.67V 7.22V 7.22V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.3V 10.3V 11.2V 11.2V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 58.3A 58.3A 53.6A 53.6A 6.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W