Microchip Technology MASMBJ6.5CA
Part No.:
MASMBJ6.5CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ6.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)