Microchip Technology MASMBJ70CAE3
Part No.:
MASMBJ70CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ70CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ70CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ70CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ70CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ70CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ70CAE3.
Image MASMBJ70CAE3
Part Number MASMBJ70CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)