Microchip Technology MASMBJ7.5AE3
Part No.:
MASMBJ7.5AE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ7.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ7.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ7.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ7.5AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ7.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ7.5AE3.
Image MASMBJ7.0A MASMBJ7.0AE3 MASMBJ7.5A MASMBJ7.5AE3 MASMBJ70A
Part Number MASMBJ7.0A MASMBJ7.0AE3 MASMBJ7.5A MASMBJ7.5AE3 MASMBJ70A
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V 7V 7.5V 7.5V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 7.78V 7.78V 8.33V 8.33V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V 12V 12.9V 12.9V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 50A 50A 46.5A 46.5A 5.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W