Microchip Technology MASMBJ78CAE3
Part No.:
MASMBJ78CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ78CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ78CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ78CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ78CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ78CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ78CAE3.
Image MASMBJ78CAE3
Part Number MASMBJ78CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.7A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)