Microchip Technology MASMBJ8.5A
Part No.:
MASMBJ8.5A
Datasheet:
AnpuMASMBJ8.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ8.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ8.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ8.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ8.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ8.5A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ8.5A pin diagram, MASMBJ8.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ8.0A MASMBJ8.0AE3 MASMBJ8.5A MASMBJ8.5AE3 MASMBJ85A
Part Number MASMBJ8.0A MASMBJ8.0AE3 MASMBJ8.5A MASMBJ8.5AE3 MASMBJ85A
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 8.5V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 44.1A 44.1A 41.7A 41.7A 4.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W