Microchip Technology MASMBJSAC75E3
Part No.:
MASMBJSAC75E3
Datasheet:
AnpuMASMBJSAC75E3.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
500W
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJSAC75E3 on Anpu?
3. Are the MASMBJSAC75E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJSAC75E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJSAC75E3.
Image MASMBJSAC75E3
Part Number MASMBJSAC75E3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A
Power - Peak Pulse 500W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)