Microchip Technology MASMBJSAC8.5E3
Part No.:
MASMBJSAC8.5E3
Datasheet:
AnpuMASMBJSAC8.5E3.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34A
Power - Peak Pulse:
500W
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJSAC8.5E3 on Anpu?
3. Are the MASMBJSAC8.5E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJSAC8.5E3?
Image MASMBJSAC8.0 MASMBJSAC8.0E3 MASMBJSAC8.5 MASMBJSAC8.5E3 MASMBJSAC8.0/TR
Part Number MASMBJSAC8.0 MASMBJSAC8.0E3 MASMBJSAC8.5 MASMBJSAC8.5E3 MASMBJSAC8.0/TR
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 8.5V 8V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V 8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.4V 13.4V 14V 14V 13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36A 36A 34A 34A 36A
Power - Peak Pulse 500W 500W 500W 500W 500W
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz