Microchip Technology MASMCG110A
Part No.:
MASMCG110A
Datasheet:
AnpuMASMCG110A.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG110A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG110A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG110A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG110A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG110A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG110A pin diagram, MASMCG110A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG110A MASMCG110AE3
Part Number MASMCG110A MASMCG110AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V 110V
Voltage - Breakdown (Min) 122V 122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V 177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.4A 8.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)