Microchip Technology MASMCG130CA
Part No.:
MASMCG130CA
Datasheet:
AnpuMASMCG130CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG130CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG130CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG130CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG130CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG130CA.
Image MASMCG130CA MASMCG130CAE3 MASMCG130CA/TR
Part Number MASMCG130CA MASMCG130CAE3 MASMCG130CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V 130V 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V 144V 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V 209V 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.2A 7.2A 7.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)