Microchip Technology MASMCG13CA
Part No.:
MASMCG13CA
Datasheet:
AnpuMASMCG13CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
69.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG13CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG13CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG13CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG13CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG13CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG13CA pin diagram, MASMCG13CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG13CA MASMCG13CAE3
Part Number MASMCG13CA MASMCG13CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V 13V
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V 21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 69.7A 69.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)