Microchip Technology MASMCG14A
Part No.:
MASMCG14A
Datasheet:
AnpuMASMCG14A.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
64.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG14A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG14A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG14A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG14A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG14A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG14A pin diagram, MASMCG14A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG14A MASMCG14AE3
Part Number MASMCG14A MASMCG14AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 64.7A 64.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)