Microchip Technology MASMCG14CAE3
Part No.:
MASMCG14CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCG14CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
64.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG14CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG14CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG14CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG14CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG14CAE3.
Image MASMCG14CAE3
Part Number MASMCG14CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 64.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)