Microchip Technology MASMCG150AE3
Part No.:
MASMCG150AE3
Datasheet:
AnpuMASMCG150AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG150AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG150AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG150AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG150AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG150AE3.
Image MASMCG150AE3
Part Number MASMCG150AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)