Microchip Technology MASMCG150CA/TR
Part No.:
MASMCG150CA/TR
Description:
TVS 150V 5% 1500W BI
Series:
SMCG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG150CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMCG150CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG150CA/TR?
Image MASMCG150CA MASMCG150CA/TR MASMCG150CAE3
Part Number MASMCG150CA MASMCG150CA/TR MASMCG150CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - SMCG -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A 6.2A 6.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)