Microchip Technology MASMCG15CAE3
Part No.:
MASMCG15CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCG15CAE3.pdf
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG15CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG15CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG15CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG15CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG15CAE3.
Image MASMCG15CAE3
Part Number MASMCG15CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)