Microchip Technology MASMCG16AE3
Part No.:
MASMCG16AE3
Datasheet:
AnpuMASMCG16AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG16AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG16AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG16AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG16AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG16AE3.
Image MASMCG16AE3
Part Number MASMCG16AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)