Microchip Technology MASMCG16CAE3
Part No.:
MASMCG16CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCG16CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG16CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG16CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG16CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG16CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG16CAE3.
Image MASMCG16CAE3
Part Number MASMCG16CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)