Microchip Technology MASMCG170AE3
Part No.:
MASMCG170AE3
Datasheet:
AnpuMASMCG170AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG170AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG170AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG170AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG170AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG170AE3.
Image MASMCG170AE3
Part Number MASMCG170AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)