Microchip Technology MASMCG170CA
Part No.:
MASMCG170CA
Datasheet:
AnpuMASMCG170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG170CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG170CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG170CA.
Image MASMCG170CA MASMCG170CAE3
Part Number MASMCG170CA MASMCG170CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A 5.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)