Microchip Technology MASMCG17CA
Part No.:
MASMCG17CA
Datasheet:
AnpuMASMCG17CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG17CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG17CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG17CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG17CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG17CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG17CA pin diagram, MASMCG17CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG17CA MASMCG17CAE3
Part Number MASMCG17CA MASMCG17CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 53.3A 53.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)