Microchip Technology MASMCG18CA
Part No.:
MASMCG18CA
Datasheet:
AnpuMASMCG18CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG18CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG18CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG18CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG18CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG18CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG18CA pin diagram, MASMCG18CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG18CAE3 MASMCG18CA MASMCG18CA/TR
Part Number MASMCG18CAE3 MASMCG18CA MASMCG18CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.4A 51.4A 51.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)