Microchip Technology MASMCG20CA
Part No.:
MASMCG20CA
Datasheet:
AnpuMASMCG20CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG20CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG20CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG20CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG20CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG20CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG20CA pin diagram, MASMCG20CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG20CA MASMCG20CAE3
Part Number MASMCG20CA MASMCG20CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V 20V
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V 22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V 32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.3A 46.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)