Microchip Technology MASMCG24AE3
Part No.:
MASMCG24AE3
Datasheet:
AnpuMASMCG24AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG24AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG24AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG24AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG24AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG24AE3.
Image MASMCG24AE3
Part Number MASMCG24AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)