Microchip Technology MASMCG26CA
Part No.:
MASMCG26CA
Datasheet:
AnpuMASMCG26CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG26CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG26CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG26CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG26CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG26CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG26CA pin diagram, MASMCG26CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG26CA MASMCG26CAE3
Part Number MASMCG26CA MASMCG26CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.6A 35.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)