Microchip Technology MASMCG28CA
Part No.:
MASMCG28CA
Datasheet:
AnpuMASMCG28CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG28CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG28CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG28CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG28CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG28CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG28CA pin diagram, MASMCG28CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG28CA MASMCG28CAE3
Part Number MASMCG28CA MASMCG28CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A 33A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)