Microchip Technology MASMCG30A
Part No.:
MASMCG30A
Datasheet:
AnpuMASMCG30A.pdf
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG30A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG30A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG30A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG30A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG30A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG30A pin diagram, MASMCG30A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG30AE3 MASMCG30A MASMCG30A/TR
Part Number MASMCG30AE3 MASMCG30A MASMCG30A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 -
Bidirectional Channels - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V 30V 30V
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V 33.3V 33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V 48.4V 48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A 31A 31A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)