Microchip Technology MASMCG30CA
Part No.:
MASMCG30CA
Datasheet:
AnpuMASMCG30CA.pdf
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG30CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG30CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG30CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG30CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG30CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG30CA pin diagram, MASMCG30CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG30CA MASMCG30CAE3 MASMCG30CA/TR
Part Number MASMCG30CA MASMCG30CAE3 MASMCG30CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V 30V 30V
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V 33.3V 33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V 48.4V 48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A 31A 31A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)