Microchip Technology MASMCG33CA
Part No.:
MASMCG33CA
Datasheet:
AnpuMASMCG33CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG33CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG33CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG33CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG33CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG33CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG33CA pin diagram, MASMCG33CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG33CA/TR MASMCG33CA MASMCG33CAE3
Part Number MASMCG33CA/TR MASMCG33CA MASMCG33CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.1A 28.1A 28.1A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)