Microchip Technology MASMCG36CA
Part No.:
MASMCG36CA
Datasheet:
AnpuMASMCG36CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG36CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG36CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG36CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG36CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG36CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG36CA pin diagram, MASMCG36CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG36CA MASMCG36CAE3 MASMCG36CA/TR
Part Number MASMCG36CA MASMCG36CAE3 MASMCG36CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A 25.8A 25.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)