Microchip Technology MASMCG40AE3
Part No.:
MASMCG40AE3
Datasheet:
AnpuMASMCG40AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMCG
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG40AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG40AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG40AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG40AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG40AE3.
Image MASMCG40AE3
Part Number MASMCG40AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)