Microchip Technology MASMCG43A
Part No.:
MASMCG43A
Datasheet:
AnpuMASMCG43A.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG43A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG43A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG43A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG43A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG43A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG43A pin diagram, MASMCG43A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG43A MASMCG43AE3
Part Number MASMCG43A MASMCG43AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.6A 21.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)