Microchip Technology MASMCG45A
Part No.:
MASMCG45A
Datasheet:
AnpuMASMCG45A.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG45A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG45A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG45A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG45A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG45A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG45A pin diagram, MASMCG45A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG45A MASMCG45AE3
Part Number MASMCG45A MASMCG45AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A 20.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)