Microchip Technology MASMCG48CA
Part No.:
MASMCG48CA
Datasheet:
AnpuMASMCG48CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG48CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG48CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG48CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG48CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG48CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG48CA pin diagram, MASMCG48CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG48CA MASMCG48CAE3 MASMCG48CA/TR
Part Number MASMCG48CA MASMCG48CAE3 MASMCG48CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)