Microchip Technology MASMCG51AE3
Part No.:
MASMCG51AE3
Datasheet:
AnpuMASMCG51AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG51AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG51AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG51AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG51AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG51AE3.
Image MASMCG51AE3
Part Number MASMCG51AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)